6 Tips to Eat More For Less


 Have you wondered why donuts, fast foods cost so much less than whole grain cereals, healthy vegetables and organic meats?

There are many ways to eat healthy despite the fact that unhealthy foods are generally less expensive than healthy foods. Here are 5 tips to eat healthy without wasting a lot of money.


5 tips to eat healthy


If you walk down the aisles of the supermarket and really calculate the cost per serving between healthy food and unhealthy food, you will see a remarkable price difference. Indeed, try to find places where you can save money by purchasing healthy food choices.



6 Tips to Eat More For Less


1. Healthy fats


For example, olive oil is more expensive than other oils like corn oil, sunflower oil, etc. Yet olive oil is so much healthier for your health than other oils. If you are only using 2-3 tablespoons per day for dressing or cooking one liter of olive oil per month is sufficient. If you just can’t afford to spend that much money on cooking oil, you can use canola oil, which has less flavor but is healthy for you.


2. Other sources of protein than meat


 Specialists agree that eating large amounts of meat and especially red meat is not healthy, which is good, red meat generally more expensive. There are other healthier options, such as certain types of fish or chickens which are cheaper. Choose white meat, eggs or cheese over red meat whenever possible and splurge on red meat every now and then. You can also consider vegetable protein sources. For example, whole grains combined with beans makes a complete protein. Another rich source of protein such as pumpkin seeds: 50g of protein per 200g, hemp seeds: 52g of protein per 200g as well as blue-green algae, which contains more than 50% protein and contains the eight essential amino acids.


3. Fruits and vegetables


The price of organic fruits and vegetables is higher than before, these foods offer much needed nutritional value. You can still buy 5 servings of fruit or vegetables for low prices. Here are some examples of fruit and vegetable servings so that you can judge for yourself whether these costs are in line with your needs:


  • 1 cup of apples, carrots, broccoli or romaine lettuce
  • 1/8 cup raisins or dried fruit
  • 1/2 cup grapefruit or orange juice


4. Carbohydrates


There is a price difference between whole grain foods and non-whole grain foods is actually quite small, as many food manufacturers focus on producing more whole grain products. The difference in cost per serving is much less, you can get a lot of health benefits with whole grains that are well worth the price.


5. Supplements


Many people spend too much money on dietary supplements and don’t get as much value for their money as they could. They buy the multi-vitamins and then supplement them with enzymes and minerals like calcium and magnesium. Try to eat whole foods rich in vitamins, minerals and trace elements.


6. Reduce your food intake


Crisps, ice cream, snacks, candies and other waste. They cost less to buy, of course, but they do nothing for your well-being and can certainly be harmful to your overall health. If you cut down on junk food except every now and then, you will find that your food budget will increase. Replace them with nuts, healthy fruits and vegetables, whole grains, and even an occasional steak for special occasions. Eating healthy is easy and it doesn’t have to be expensive, it just takes a little forethought before hitting the supermarket.


Leave a Reply